Aktualności

Akcja – Sprzątanie świata

W ramach akcji pn. ” Sprzątanie Ziemi” zorganizowanej przez Miasto Chełm wraz z MPGK sp. z o.o. w Chełmie w związku ze zbliżającym sie Światowym Dniem Ziemi, uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami zadbała o czystość terenu przy naszej szkole wzorowo…


Szkolne koło Caritas

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przekazali zebrane środki higieniczne i produkty żywnościowe do Ośrodka dla bezdomnych im. Brata Alberta w Chełmie. Zbiórka prowadzona była w ramach Dnia Dobra. Dziękujemy wszystkim za wsparcie naszej akcji.


DZIEŃ DOBRA

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas oraz uczniowie naszej szkoły uczcili dziś Dzień Dobra – święto Caritas nawiązujące do Tygodnia Miłosierdzia. Wolontariusze przygotowali część artystyczną,
a w ramach pomocy innym SKC organizowało też zbiórkę żywności i środków higienicznych na rzecz osób bezdomnych. Dzień Dobra w naszej szkole został połączony z piękną akcją POLA NADZIEI, której celem jest wsparcie budowy hospicjum oraz edukacja młodzieży w temacie wspierania chorych i potrzebujących w ramach opieki hospicyjnej. Nasi uczniowie organizowali kiermasz, z którego cegiełka zostanie przekazana na rzecz hospicjum.
Podczas wydarzenia swoją obecnością zaszczycili nas: pani Anna Jabłońska – koordynator akcji “Pola Nadziei” w Chełmie oraz ks. Jacek Lewicki – proboszcz parafii pw. Rozesłania św. Apostołów.

 

« z 2 »

Miło jest nam poinformować, że Nadia Stepaniuk, uczennica V klasy zajęła🥉 miejsce w Lidze Powiatowej w Zapasach w stylu klasycznym i Zapasach Kobiet o Puchar Wójta Gminy Chełm.
Gratulujemy Nadia😊🥉🏆🏆
 
   

W KRAINIE SZTUKI🍀🍀🍀🦋
🌷🌷🌷🦋BUDZIMY WIOSNĘ🦋🌷🌷🌷
Dzisiaj uczniowie z klasy I i III uczestniczyli w warsztatach z elementami arteterapii w Stowarzyszenie Twórcze “Pasja” w Chełmie
Dzieci uczyły się przelewać swoje uczucia na papier i czerpały z tego ogromną radość.
Serdecznie dziękujemy Paniom: Monice Wolszczak, Annie Buczko, Sabinie Czerwińskiej i Hannie Wójcik.
Zapraszamy do galerii dzieł naszych małych Artystów

Sukces Marcela!

   


Misterium Wielkanocne


Uczniowie naszej szkoły i wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przygotowali kartki świąteczne, które za pośrednictwem Stowarzyszenia “Tak Niewiele” zostaną przekazane seniorom.

Kartki wielkanocne


Kolejne miłe spotkanie z przedszkolakami w SP 2. Były zabawy muzyczno – rytmiczne, zajęcia plastyczne, ciekawe eksperymenty, lekcja biologii z wykorzystaniem mikroskopów i binokularu, a także prace z długopisem 3D i okulary VR.

« z 2 »

🌷🌷🌷SZALONY WIOSENNY TYDZIEŃ🌷🌷🌷

Dzisiaj nauczyciele oddali stery uczniom. Uczniowie, witając nadejście wiosny,
wzięli sprawy w swoje ręce i ” objęli władzę” w szkole😉.Uczyli się samorządności i odpowiedzialności za naszą szkołę. Podczas zajęć wychowankowie mieli okazję doświadczyć, na czym polega praca nauczyciela, która ich zdaniem wcale nie jest łatwa( odpowiednie przygotowanie do zajęć, cierpliwość, dyscyplina w klasie, itp.). Wcielenie się w rolę nauczyciela pozwoliło niektórym uczniom zweryfikować wyobrażenie o ich pracy.
Nauczyciele z pozycji ucznia aktywnie uczestniczyli w lekcjach. Świetna zabawa spowodowała, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
 
Dzisiaj odbył się wiosenny apel, na którym uczniowie z klas I-V zaprezentowali piosenki o wiośnie i wiosenne tańce.
Śpiewanie wiosennych piosenek pozwala nam przekazać radość i entuzjazm związany z nadejściem tej pięknej pory roku. Ponadto śpiewanie piosenek o wiośnie umożliwia dzielenie się wspólnym doznaniem piękna otaczającego nas świata, tworząc silne więzi emocjonalne. Radosne piosenki wprawiły wszystkich w dobry nastrój
 
Czy dziewczyna czy chłopak bądź dziś z nami na OPAK😊
Zajrzyjcie do naszej galerii, by zobaczyć kto się przyłączył do naszej zabawy.
Dzisiaj poczucie humoru i wyobraźnia dopisywały naszym uczniom i nauczycielom😊
Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu ” zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka🙂🙃
 


15 marca uczniowie klasy VII wzięli udział w XXI Powiatowym Konkursie Historycznym “Józef Piłsudski – człowiek czynu i legendy” organizowanym przez ZSCKR w Okszowie.

 

         


TRZYMAJ FORMĘ!- dzisiaj o zdrowym odżywianiu

🍊🍎🍏🍅🌽🥦🥬Jesteś tym co jesz”🫑🌶🍅
Dzisiaj w klasie piątej zorganizowano warsztaty na temat zdrowego odżywiania. Zajęcia poprowadziły Panie: Anna Kołota i Karolina Turkiewicz z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej.
Uczniowie zostali zapoznani z Talerzem Zdrowego Odżywiania- omówiono poszczególne części:
– dwie części stanowią owoce i warzwa z przewagą warzyw
– kolejna część talerza to produkty białkowe: czyli mięso, ryby, nabiał, jaja bądź nasiona roślin strączkowych
– czwarta część talerza to produkty węglowodanowe, czyli produkty zbożowe.
Później prelegentka omówiła poszczególne części- grup produktów z Talerza Zdrowego Żywienia. Dzieci wykonały wspólny TZŻ przyklejając obrazki przedstawiające różne produkty prawidłowo je grupując.
Oczywiście oprócz zilustrowania porcji została również uwzględniona aktywność fizyczna oraz potrzeba utrzymania prawidłowej masy ciała.
Prowadzące zwróciły uwagę również na konieczność czytania etykietek produktów żywnościowych, które dostarczają istotnych informacji ułatwiających podejmowanie świadomych decyzji zakupowych.
Dziękujemy za ciekawe zajęcia edukacyjne😊

Spotkanie z Panem Kleksem i występy uczniów kl.I i II podczas wizyty przedszkolaków w naszej szkole.

 

« z 2 »

Wystawa starych sprzętów w naszej szkole.
 
Stryszek ze starociami powstał w ramach Dnia Otwartego dla przedszkolaków, ale był też nie lada gratką dla naszych uczniów, którzy mogli zobaczyć m.in. stare telefony, adapter, walkman, telewizor, kasety VHS, lampy naftowe, żelazka i inne rzeczy. Stoisko wzbudziło bardzo duże zainteresowanie, niektóre sprzęty uczniowie widzieli po raz pierwszy.

Warsztaty sportowe z elementami profilaktyki, Program pt. ,,Sportowy SMS”
 
W piątek w naszej szkole z inicjatywy #AkademiaSamsona odbyły się ciekawe warsztaty profilaktyczno-sportowe dla klas 6-8.
Spotkanie prowadzili Radosław Truszkowski i Dariusz Jabłoński. Celem warsztatów było zachęcenie i zainspirowanie młodzieży do sportu i rekreacji jako obszaru chroniącego przed spędzaniem zbyt dużego czasu w sieci oraz edukować w obszarze higieny cyfrowej.
 
Dziękujemy to był fajnie spędzony czas.

    ❤️❤️❤️Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowano tradycyjnie “pocztę walentynkową”. Trzeba przyznać, że w tym roku szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy.


Obchody 632 rocznicy powstania naszego miasta.


Tradycyjnie, w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Korytarz szkolny wyglądał jak prawdziwa sala balowa. Pięknie udekorowany zachęcał do szampańskiej zabawy. W szkole zaroiło się od Spidermanów…Były wróżki, księżniczki….nie sposób wymienić wszystkich postaci.
Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał. Świetną i profesjonalną oprawę muzyczną i prowadzenie serwowała nam Fabryczka Marzeń, za co serdecznie dziękujemy.
Były zabawy, zdobienie masek, przedstawienie teatralne, fotobudka i inne atrakcje.
Na zmęczonych tancerzy czekał słodki poczęstunek. Zabawa była przednia. Nie ma nic cenniejszego niż uśmiech dziecka, który maluje się podczas zabawy na buziach rozbawionych dzieci.
« z 2 »

Wielkimi krokami zbliża się zimowy wypoczynek. Chcemy aby nasi uczniowie spędzili go bezpiecznie, dlatego zaprosiliśmy do naszej szkoły przedstawicieli Policji, którzy przypomnieli naszym wychowankom zasady zachowania się podczas zimowej kanikuły. Mamy nadzieję, że zasady, o których przypomnieli nam funkcjonariusze będą kierunkowskazem gwarantującym bezpieczne spędzenie ferii zimowych.

 Podsumowanie konkursu recytatorskiego “Najpiękniejsze wiersze dla dzieci – twórczość Jana Brzechwy i Juliana Tuwima” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 pod honorowym patronatem Pana Jakuba Banaszka – Prezydenta Miasta Chełm.
W sobotę, 2 grudnia, w murach naszej szkoły gościliśmy uczestników kolejnej już edycji konkursu, w którym dzieci z chełmskich przedszkoli prezentowały znane i lubiane utwory J. Brzechwy i J. Tuwima. Zgłosiło się wielu uczestników, którzy wspaniale przygotowali swoje występy. Zmagania młodych recytatorów oceniała komisja w składzie:
Pani Elżbieta Dopieralska – instruktor teatralny, reżyser teatru Hesperydy działającego przy Klubie Wojskowym,
Pani Elżbieta Szewczyk – nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie,
Pani Mariola Bakaj – pedagog szkolny Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmie.
Wszystkie prezentacje wierszy przygotowane przez uczestników konkursu były na bardzo wysokim poziomie. Ciekawy repertuar, piękne interpretacje i gesty sceniczne recytatorów sprawiły, że komisja miała niezwykle trudne zadanie.
Serdecznie gratulujemy laureatom i wyróżnionym, a także wszystkim uczestnikom pięknych występów. Nauczycielom i rodzicom dziękujemy za wkład pracy włożony w przygotowanie uczestników do konkursu. Wszystkim życzymy dalszych sukcesów.
Mamy nadzieję na kolejne spotkania i wspólną zabawę w tak miłej atmosferze.
 
 
« z 3 »

 

Fotorelacja z podsumowania konkursu recytatorskiego “Najpiękniejsze wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima”, w którym licznie wzięły udział dzieci z przedszkoli miejskich.


Andrzejki w obiektywie

« z 2 »

 


🎄🎄🎄Serdecznie zapraszamy do oddawania głosów na naszą choinkę w Galerii Chełm😊🎄🎄🎄
 
 
 

Dzisiaj uczniowie klasy siódmej wzięli udział w prelekcji na temat szkodliwości palenia papierosów. Zajęcia przeprowadziła p. Paulina Kryszak, psycholog z PPP nr 2 w Chełmie. Pani psycholog przekazała i przypomniała uczniom informacje na temat skutków zdrowotnych, ekonomicznych i prawnych palenia papierosów przez młodzież i dorosłych. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny ” Krótki film o uzależnieniu” oraz wykonali plakaty promujące zdrowy styl życia i niepalenie.


Klasa II obchodziła Dzień Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione misie lub inne pluszaki. Czytały wiersze o misiach, a także rozwiazywały zagadki I quizy o bajkowych niedźwiadkach. Układały matematyczne puzzle z misiami i oglądały fragmenty bajek z tymi sympatycznymi zwierzakami.


VIII Powiatowy Przegląd Piosenki Turystycznej

Uczniowie kl. VI w składzie: Oliwia, Filip, Ignacy i Wiktoria wyśpiewali I miejsce w VIII Powiatowym Przeglądzie Piosenki Turystycznej organizowanym przez oddział PTTK oraz MDK w Chełmie. Gratulujemy!

 


POLA NADZIEI 🌼🥀🌷🌸
 
Nasza szkoła przystąpiła do akcji “Pola nadziei”, której symbolem jest żółty kwiat – żonkil. „Pola nadziei” to międzynarodowy program, którego celem jest pozyskanie pieniędzy na rzecz hospicjów i pomoc ludziom terminalnie chorym.
Na terenie Chełma zbierane są środki na rzecz nieuleczalnie chorych będących pacjentami Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego oraz budowę Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego w Nowinach.
Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas i uczniowie naszej szkoły posadzili cebulki kwiatów, a wiosną włączymy się do akcji charytatywnej.

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
17 listopada w naszej szkole odbyły się obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Na uczniów czekały liczne atrakcje. Wszyscy mogli sprawdzić swoją znajomość TM , pograć w gry tematyczne, zapoznać się z ciekawymi metodami nauki. Tego dnia rozstrzygnięte zostały szkolne konkursy matematyczne. Laureatami zostali:
kategoria klas III-IV
1. Kornelia Krystynek
2. Lena Kitaszewska
3. Daria Vyshnevska
wyróżnienia w tej kategorii zdobyli: Antonii Tomaszewski, Oliwier Cymborski i Gabriel Lachor.
Laureatami w kategorii klas VII- VIII zostali:
1. Antonii Szkodziński
2. Weronika Koniuk
Wszystkim serdecznie gratulujemy

IV Międzynarodowa edycja VIII Ogólnopolskiej akcji “Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie” – akcja organizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Gorzowie Wielkopolskim. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej “Cała Polska czyta dzieciom”.
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w akcji “Przerwa na czytanie”. W okresie od października do listopada podejmowali różne aktywności promujące akcję i wspólne czytanie. Było to m.in. wspólne czytanie “Dziadów” cz. II w klasie VII oraz zaproszenie do akcji przedszkolaków, które wysłuchały przeczytanych baśni i wzięły udział w różnych zajęciach tematycznie związanych z bajkami i baśniami. Uczniowie naszej szkoły wzięli też udział w konkursie plastycznym “Mój ulubiony bohater literacki”. Cieszymy się, że kolejny rok z rzędu dokładamy cegiełkę do pobicia rekordu w czytaniu, a tym samym promujemy rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
 

Akademia patriotyczna z okazji Święta Niepodległości


Miłosz z kl.VIII oraz Oliwia z kl.VI reprezentowali naszą szkołę w VI Regionalnym Konkursie Pięknego Czytania organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie.


W dniu 10.XI br. uczniowie naszej szkoły brali udział w nieco innym niż zazwyczaj spotkaniu z raperem Mirkiem „Kolah” Kolczykiem, który w ramach programu profilaktyki uzależnień Antymina opowiadał w niecodzienny sposób o używkach, hejcie, alkoholu, papierosach, dopalaczach oraz skutkach ich zażywania. Szczegółowo omawiał mechanizmy uzależnień, czyhające na młodych ludzi pokusy i podpowiadał, jak się przed nimi chronić.
Fajny kontakt z uczniami, ogrom opowieści z życia wziętych dopełnionych muzyką Hip-Hop spotkały się z dużym zaciekawieniem.
Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy z Akademia Samsona

Dzisiaj w klasie VI i VIII przeprowadzone zostały zajęcia profilaktyczno- wychowawcze przez przedstawicieli Policji na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.
Internet może dać nam wiele dobrego- jeżeli umiejętnie z niego korzystamy. Niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co publikujemy zostaje w niej na długi czas. Dlatego też umieszczone informacje powinny być przez nas przemyślane. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach, powinny dobrze o nas świadczyć. Tak jak w życiu codziennym, odnosimy się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk czy zastraszania. Mając świadomość, że to my właśnie tworzymy Internet pamiętajmy, jakim chcielibyśmy go zastać i dbajmy o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Już po raz piąty wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji “Szkoła pamięta”. Uczniowie klasy VII i II odwiedzili cmentarz wojenny w Chełmie i zapalili znicze na grobach poległych żołnierzy. Klasa VIII oddała cześć bohaterom rozstrzelanym przez Niemców w marcu 1944 roku na Targowicy. Pamiętaliśmy także o Bogusławie Sacharze – weteranie walk o wolność i niepodległość oraz absolwencie naszej szkoły.


Uczennica klasy II Maja Cyfra zdobyła I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym ,, Bezpieczna droga do szkoły”. Gratulujemy Maju.!


Życzenia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej

 


Wizyta Przedszkolaków 
W dniach 11-12 października w naszej szkole gościliśmy dzieci z PM nr 5 w Chełmie. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach tematycznych “W baśniowej krainie”, które wpisały się w akcję “Przerwa na czytanie”, w której bierze udział nasza szkoła. Przedszkolaki wysłuchały baśni o Kopciuszku, a następnie przechodziły przez kolejne stacje z zadaniami nawiązującymi do znanych baśni, m. in. “Kopciuszka” czy “Księżniczki na ziarnku grochu”. Dzieci przebierały ziarenka kaszy, ryżu i fasoli, szukały ziarenka fasoli ukrytego pod poduszkami, nie obyło się także bez baśniowych przebieranek . Przedszkolaki oglądały też baśniowe światy w okularach VR, wzięły udział w quizie o baśniach oraz wykonały prace plastyczne, ozdabiając królewny i królewiczów kolorowymi cekinami. Na koniec były pląsy z chustą animacyjną i balonami oraz słodki poczęstunek. To było bardzo miłe spotkanie.
« z 3 »

DZIEŃ CHŁOPAKA W OBIEKTYWIE